Pískavice řecké seno (Fenugreek)

Trigonella foenum-graecum

 

Pískavice řecké seno patří do čeledi bobovitých (pozor na alergii na arašídy), má žlutohnědá semena, která voní po javorovém sirupu. Semena mají řadu využití – jsou často užívaným indickým kořením, pití čaje pomáhá od zažívacích problémů, kloktání čaje od bolení v krku, teplé obklady pomáhají léčit rány a bolavá místa. V neposlední řadě jsou semena známá jako prostředek na zvýšení tvorby mateřského mléka. Nesmí se užívat v těhotenství, snižuje také hladinu cukru v krvi.

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: fenugreek, more milk plus, more milk special blend

Bendikt lékařský (Blessed Thistle)

Cnicus benedictus

 

Benedikt lékařský se pro svou hořkost používá při trávicích problémech a přetížení jater. Zvyšuje také tvorbu mateřského mléka a pomáhá uklidňovat a zlepšovat náladu. Nesmí se užívat v těhotenství.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: more milk plus, more milk special blend, more milk special blend alcohol free, more milk

 

Kopřiva (Nettle)

Urtica dioica

 

Kopřiva, navzdory své “pálivosti”, je velmi hodnotnou potravinou (samozřejmě nutno vždy povařit) a měla by být do jídelníčku zařazována pravidelně. Na lidský organismus působí velmi posilujícími účinky, je bohatá na železo, vápník a kyselinu listovou, posiluje ledviny a nadledvinky. Pomáhá v boji s anémií, kožními problémy a zvyšuje produkci mateřského mléka. Propláchnutí vlasů po umytí odvarem z kopřivy podporuje růst vlasů a eliminuje lupy.

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: more milk plus, more milk special blend, more milk, more milk two alcohol free

Fenykl

Foeniculum vulgare

 

Fenykl je velmi aromatická rostlina hodně podobná kopru. Používá se při zažívacích problémech – ulevuje od nevolnosti, plynatosti, pálení žáhy, baby-koliky. Žvýkání semen fenyklu „zlepšuje dech“, ulevuje od bolení zubů, kloktání fenyklového čaje ulevuje od bolení v krku. Dále se fenykl používá na zvýšení tvorby mateřského mléka. Výluh rozdrcených semen v horké vodě lze použít jako obklad na bolavá, citlivá prsa (při kojení).

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: more milk plus, more milk special blend, more milk

 

Měsíček

Calendula officinalis

Měsíček jednoletá rostlina s oranžovožlutými květy. Používá se na léčení nejrůznějších kožních problémů, čištění ran, abscesů, vyrážek, vřídků, popraskané kůže, ekzémů, zastavuje krvácení. Ulevuje od svalových křečí, bolestivých otoků, hemeroidů a poštípání hmyzem. Lze použít také na vyplachování úst – otoků v důsledku bolavých zubů, k výplachům bolavých, unavených očí. Opláchnutí vlasů nálevem z měsíčku redukuje lupy. Květy měsíčku jsou jedlé, lze přidat do salátů.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Těhotenský olej na břicho, Těhotenský balzám na břicho, Krémový balzám na bradavky, Balzám na opruzeniny, Balzám na hemeroidy, green salve

Heřmánek

Matricaria chamomilla

Heřmánek je vynikající bylinou na přípravu uklidňujícího čaje jak pro dospělé, tak pro děti. Ulevuje také od zažívacích problémů, plynatosti a průjmu. Šálek heřmánkového čaje večer navozuje klidný spánek. Používá se při kožních problémech – bolácích, vyrážkách, šupinaté kůži, spáleninách od slunce a větru. Heřmánek zjemňuje kůži a působí proti vráskám. Má také protizánětlivé účinky – používá se na pohmožděné a bolavé svaly. Opláchnutí vlasů po umytí odvarem z heřmánku je zesvětluje. 

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Těhotenský olej na břicho, Těhotenský balzám na břicho 

Jestřabina lékařská

 Galega officinalis

Listy z jestřabiny stimulují rozvoj prsní tkáně. Jestřabina je jednou z nejúčinnějších bylin používaných na zvýšení tvorby mateřského mléka. Používala se také na zvětšení prsou u nekojících žen. 

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: more milk special blend, goat’s rue capsules

Levandule

Lavandula officinalis

Levandule je trvalka vyskytující se v mnoha odrůdách. Velmi aromatické fialové květy se sbírají těsně před rozvinutím poupat. Levandule ulevuje od bolestí hlavy, depresí, vyčerpání a navozuje pocit uvolnění a spánku. Používá se také v péči o celé tělo, aromaterapii - pytlíčky a polštářky na lepší usínání, do relaxačních koupelí, jako antiseptické přípravky na čištění pleti, krémy a oleje na úlevu od bolestí. 

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: Těhotenský olej na břicho, Těhotenský balzám na břicho , Olej na masáž miminka a hráze 

 Ibišek (Marshmallow)

Althaea officinalis

 

Mladé listy ibišku jsou jedlé – používají se zasyrova nebo krátce povařené – mimochodem dobře zahušťují polévku. Ibišek zjemňuje pokožku, zklidňuje podrážděnou kůži, vřídky, štípance a hnisající boláky. Čaj zklidňuje sliznice, zduřelé žlázy, podrážděné dýchací cesty, trávicí a vylučovací ústrojí. 

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Těhotenský olej na břicho, Těhotenský balzám na břicho, Krémový balzám na bradavky, green salve

Myrha (Myrrh)

Commiphora Myrrha

Myrha je pryskyřice, která se používá odpradávna – Egypťané s ní balzamovali, podle Bible to byla jedna z bylin,

kterou nesli tři králové jako dar Ježíšovi. Jednotlivé složky myrhy mají antibakteriální a protiplísňové účinky, působí proti e coli, stafylokokům, kvasinkám (vč. candida albicans). Z těchto důvodů se používá na čištění a omývání ran, spálenin a infekcí kůže. Několik kapek tinktury ve vodě jako kloktadlo funguje při bolestech v krku. Prášek myrhy smíchaný s vodou jako ústní voda nebo prášek samotný nanesený přímo na sliznice v ústech potlačuje otoky v dutině ústní a afty. 

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: Balzám na opruzeniny 

 

Mahónie cesmínolistá (Oregon Grape)

Mahonia aquifolium

 

Mahónie cesmínolistá je malý keř žlutě kvetoucí, na podzim lze sbírat její fialové plody (bobule) a vařit z nich džem nebo dělat šťávu. Hořce chutnající žlutý kořen obsahuje alkaloid berberin a má antibakteriální, antimikrobiální a antiseptické účinky. Používá se na léčení svrabu, ekzémů, vřídků a ran. Je považována za “čističe krve” a posilovače ledvin, protože stimuluje produkci žluči a čistí pleť. Kořen se také používá jako přírodní barva na vlasy (blond).

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: Balzám na opruzeniny

Jitrocel (Plantain) 

Plantago major

Mladé listy jitrocelu jsou jedlé krátce vařené v páře nebo syrové v salátech. Jitrocelový čaj má vysoký obsah draslíku, čímž dobře působí proti zadržování vody v těle, zklidňuje podrážděné sliznice. Listům se také říká přírodní náplast – jsou velmi účinné při hojení ran, vyplavování toxinů nebo cizích částeček z pokožky např. třísek nebo střepů skla. Rozmačkaný list přiložený na štípanec zmírňuje svědění a bolest. Používá se také na včelí štípance, poranění kůže, vředy a hemeroidy.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Balzám na hemeroidy, green salve

Maliník (Raspberry) 

Rubus idaeus

 

Listy maliníku obsahují vápník, hořčík a železo, ulevují od průjmů a zvracení. Je to jedna z nejlepších bylin pro ženy – během těhotenství pomáhá od ranních nevolností, posiluje svaly dělohy a připravuje je na porod, po porodu zmírňuje krvácení. Maliník také zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: more milk two alcohol free

Šípek (Rose)

Rosa

Květy šípku jsou známy tím, že hydratují pokožku, čistí pleť, přidávají se do koupele. Okvětní lístky zastavují krvácení – stačí je přiložit na ránu. Plody mají vysoký obsah vitamin C – čaj případně šípkový sirup pomáhá při nachlazení. Šípkový olej působí jako prevence tvoření jizev.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Těhotenský olej na břicho, Těhotenský balzám na břicho

 

Medvědice lékařská (Uva Ursi)

Arctostaphylos uva-ursi

 

Medvědice lékařská je nízká keřovitá rostlina s červenými plody – moučnými bobulkami, které jsou téměř bez chuti, nicméně je možno z nich připravit omáčku nebo nápoj s medem. Listy zmírňují bolesti a krvácení ran, včelí štípance a potničky pomáhá medvědicí omývat. V Regenerační emulzi na hojení hráze po porodu medvědice redukuje otoky, hemeroidy, zmírňuje krvácení.  Medvědice je jednou z nejlepších bylin na dezinfekci močového ústrojí, avšak lze ji používat pouze krátkodobě, protože dráždí sliznice dělohy a močového měchýře.

Obsažena v těchto výrobcích Motherlove: Regenerařní emulze na hojení hráze po porodu

Vilín Virginský (Witch Hazel) 

Hamamelis virginiana

 

Vilín virginský je keř divoce rostoucí na východě Spojených států. Listy a kůra vilínu obsahuje stahující taniny, které zastavují vnitřní I vnější krvácení. Jak kůra, tak I listy se používají na léčení hemeroidů, křečových žil, otoků, podlitin, bolavých bradavek. Vnitřně mírní průjem, vaginální výtoky a příliš silnou menstruaci. Vilín se také přidává do kapek do očí a mnoha přípravku na péči o kůži.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Balzám na hemeroidy, Regenerařní emulze na hojení hráze po porodu

Řebříček (Yarrow)

Hamamelis virginiana

 

Řebříček má řadu účinků: listy a květy zastavují krvácení (i z nosu) – stačí přiložit na ránu, po omývání výluhem se zlepšuje stav vyrážek, hnisavých míst, vřídků, popraskané kůže a hemeroidů. Pitím lze ulevit od zažívacích problémů a plynatosti. Řebříček vyvolává pocení a snižuje teplotu. Pach řebříčku odpuzuje komáry.

Obsažen v těchto výrobcích Motherlove: Balzám na opruzeniny, Balzám na hemeroidyRegenerařní emulze na hojení hráze po porodu